Οι μαθητές της β’ και γ’ Γυμνασίου στην θεατρική παράσταση «Το Συρματόπλεγμα»

Το Θέατρο «Θησείον», ΕΝΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ, επισκέφθηκαν την Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου 2019, οι μαθητές της β’ και γ’ Γυμνασίου του Σχολείου μας, για να παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση «Το Συρματόπλεγμα» του Νικορέστη Χανιωτάκη.

Το έργο βασίζεται στο βραβευμένο μυθιστόρημα «Το αγόρι με τις Ριγέ Πιτζάμες» του Τζον Μπόιν (παγκόσμιο Best Seller που έχει γίνει και κινηματογραφική ταινία) και μέσα από το ιστορικό θέμα των γενοκτονιών οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν την αξία της ισότητας, της φιλίας, της ειρήνης και της παιδικής αθωότητας.

Οι οκτώ ηθοποιοί της παράστασης παίζοντας ζωντανά τη μουσική και τα τραγούδια του Μάνου Λοΐζου κατάφεραν, με την έντονη σωματική τους ενέργεια, να μας συγκινήσουν και να μας βοηθήσουν να ανακαλύψουμε, τι είναι αυτό που μας ενώνει και δεν μας χωρίζει.