Οι μαθητές της β’ Γυμνασίου στην Έκθεση «Van Gogh Alive»

Στο μεγαλύτερο καλλιτεχνικό γεγονός της χρονιάς, την Έκθεση «Van Gogh Alive» που εντυπωσίασε παραπάνω από 10.000.000 θεατές παγκοσμίως, είχαν την ευκαιρία να παρευρεθούν οι μαθητές της β’ Γυμνασίου.

Η Έκθεση «Van Gogh Alive» η οποία φιλοξενείται στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών αποτελεί έναν νέο τρόπο προσέγγισης της εικαστικής δημιουργίας αποτελώντας ένα θέαμα για μικρούς και μεγάλους, που συνδυάζει και ενώνει τη δημιουργική επικοινωνία με τη σύγχρονη τεχνολογία με τα νέα πολυμέσα και τους μεγάλους οικουμενικούς δημιουργούς.

Οι μαθητές παρακολούθησαν μια εκπαιδευτική και συνάμα διασκεδαστική έκθεση, η οποία τους έκανε κοινωνούς σε μια βιωματική και διαδραστική εμπειρία.

Κατά την περιήγησή τους στην Έκθεση οι μαθητές της β’ Γυμνασίου γνώρισαν το έργο του Van Gogh και ταυτόχρονα έμαθαν την ιστορία του και διείσδυσαν στα συναισθήματα, στις σκέψεις του και στο περιβάλλον μέσα στο οποίο μεγαλούργησε.