Οι μαθητές της β’ Γυμνασίου μελετούν τον θεσμό της Οικογένειας

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας οι μαθητές της β’ Γυμνασίου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης κλήθηκαν να εργαστούν ομαδοσυνεργατικά και να μελετήσουν τη λειτουργία, τις σχέσεις, τους ρόλους και τα προβλήματα των μελών της σύγχρονης οικογένειας.

Μελέτησαν ποικίλα σκίτσα με οικογενειακούς διαλόγους, διατύπωσαν προφορικά και γραπτά τους προβληματισμούς τους και στο τέλος σχεδίασαν και δημιούργησαν τα δικά τους κόμικς στα οποία ανέδειξαν τις κυριότερες ανησυχίες τους σχετικά με τις δυσκολίες της λειτουργίας του θεσμού της οικογένειας στις μέρες μας, καταλήγοντας σε προτάσεις για την έγκαιρη και σωστή αντιμετώπισή τους.

Οι μαθητές στο σύνολό τους συνεργάστηκαν ομαδικά, αντάλλαξαν απόψεις, προβληματίστηκαν γόνιμα και το αποτέλεσμα ήταν ιδιαίτερα δημιουργικό, σχεδόν, εντυπωσιακό!