Οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού στο Βοτανικό Πάρκο

Την Τετάρτη 17 Μαΐου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄Δημοτικού πραγματοποίησαν συνοδεία των δασκάλων τους εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βοτανικό Πάρκο.

Οι μαθητές των τμημάτων Β1 και Β2 παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Περιβάλλον: Προστασία και Δικαιώματα».

Τα παιδιά μέσα από διαδραστικές αφηγήσεις έμαθαν τα δικαιώματα των ζώων και των φυτών, τους κανόνες και την αναγκαιότητα της ανακύκλωσης, καθώς και το πώς μπορούμε να υιοθετήσουμε έναν τρόπο ζωής με λιγότερα σκουπίδια. Οι μαθητές μας αντιλήφθηκαν το μερίδιο ευθύνης του κάθε ανθρώπου για την επιβίωση της χλωρίδας και της πανίδας, αλλά και τη σημασία που έχει η ομαδική ενεργή δράση για ένα καθαρότερο περιβάλλον και μία καλύτερη ποιότητα ζωής.

Οι μαθητές των τμημάτων Β3 και Β4 παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Φύση και Τέχνη».

Τα παιδιά με σύμμαχο ένα προσωπικό ημερολόγιο, κατέγραψαν όλα όσα παρατήρησαν και άφησαν τη φύση να τα οδηγήσει στο μονοπάτι της δημιουργίας. Σαν άλλοι ιμπρεσιονιστές ζωγράφοι μελέτησαν και εμπνεύστηκαν από τη φύση και με όλα όσα μας προσφέρει και στη συνέχεια δημιούργησαν τα δικά τους έργα και εργαλεία.