Οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού στον Πύργο Βασιλίσσης Αμαλίας

Οι μαθητές της Β’ Δημοτικού στο πλαίσιο των εξωσχολικών – εκπαιδευτικών τους δραστηριοτήτων επισκέφθηκαν την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019 τον Πύργο Βασιλίσσης Αμαλίας στο Ίλιον και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Από το Αμπέλι…στο κρασί» με την ομάδα «Κιβωτός».

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν σε πραγματικούς βιολογικούς αμπελώνες, να πραγματοποιήσουν αναπαράσταση τρύγου, να πατήσουν πλαστικά σταφύλια υπό τον ήχο παραδοσιακών τραγουδιών, να ξεναγηθούν σε σύγχρονη μονάδα οινοποίησης και να παρακολουθήσουν ένα ενδιαφέρον θεατρικό δρώμενο για τον βασιλιά Οινέα!

Η εκπαιδευτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με μαγειρική, αφού οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ Δημοτικού συμμετείχαν στο Εργαστήρι Μουστοκούλουρου και έφτιαξαν τα δικά τους γευστικά μπισκότα!