Οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού «γνωρίζουν» το Φθινόπωρο

«Μυρίζω νοτισμένο χώμα και γομολάστιχα»

Το ποίημα της Μάρως Λοΐζου «Δε μ’ ακούς;» στάθηκε αφορμή για τους μαθητές της Β΄ Δημοτικού να συζητήσουν για τις αλλαγές που παρατηρούμε στη φύση κατά την εποχή του φθινοπώρου και τις συνήθειες ανθρώπων και ζώων την εποχή αυτή.

Φέρνοντας στο Σχολείο από έναν καρπό ή φρούτο του φθινοπώρου, οι μαθητές παρατήρησαν τις ομοιότητες και τις διαφορές τους και δημιούργησαν το δικό τους «φθινοπωρινό καλάθι», στολίζοντας μια γωνιά της τάξης.

Στη συνέχεια, ήρθαν σε επαφή με εικαστικά έργα, ποιήματα και μουσικά κομμάτια που χρωστούν την ύπαρξή τους στα συναισθήματα που προκάλεσε το φθινοπωρινό τοπίο στους δημιουργούς τους.

Η δράση ολοκληρώθηκε με τους μικρούς μαθητές να εμπνέονται από όσα γνώρισαν για τη χρυσοκίτρινη εποχή και να δημιουργούν το δικό τους «φθινοπωρινό έργο» που προστέθηκε στη γωνιά!