Οι μαθητές της β΄ Γυμνασίου στο Υπουργείο Παιδείας για την Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού

Οι μαθητές της β’ Γυμνασίου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στην ειδική εκδήλωση «302010-Δώσε μου το Δικαίωμα να Χαμογελάσω» που διοργάνωσε στο Υπουργείο Παιδείας, ο Οργανισμός «Το Χαμόγελο του Παιδιού» με αφορμή τη συμπλήρωση των 30 χρόνων που συμπληρώνονται από την Υιοθέτηση της Σύμβασης του ΟΗΕ για τα Δικαιώματα του Παιδιού.

Στην κατάμεστη αίθουσα «Jacqueline de Romilly» οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας έγιναν κοινωνοί των προτάσεων και των θέσεων που κατέθεσαν και παρουσίασαν από το Ευρωπαϊκό Εθελοντικό Μαθητικό Δίκτυο «YouSmile» αναφορικά με τα Δικαιώματα του Παιδιού.

Στη σπουδαία αυτή δράση συμμετείχαν μαθητές από 14 ιδιωτικά και δημόσια σχολεία από ολόκληρη την Ελλάδα και απηύθυνε χαιρετισμό η μαθήτρια της β’ Γυμνασίου του Σχολείου μας, Ελεάννα Χαλαράκη.