Οι μαθητές της β΄ Γυμνασίου στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος»

Στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος, οι μαθητές  και οι μαθήτριες της β’ Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού.

Είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δύο ενδιαφέροντα προγράμματα στη «Θόλο», το νέο ημισφαιρικό θέατρο εικονικής πραγματικότητας του Ιδρύματος. Αρχικά, περιηγήθηκαν στο μνημείο-σύμβολο της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς, την Αγία Σοφία, και γνώρισαν την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική του ναού μέσω της ψηφιακής αναπαράστασης που αποτύπωνε με ακρίβεια το μεγαλείο του.

Στη συνέχεια, το ταξίδι των μαθητών ολοκληρώθηκε στον Ιερό χώρο των Δελφών όπου θαύμασαν τα σημαντικότερα κτίριά του και έμαθαν για το μυστήριο που κρύβεται πίσω από τους ξακουστούς χρησμούς. Κατά τη διάρκεια της προβολής οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά στο πρόγραμμα απαντώντας διαδραστικά σε ενδιαφέρουσες ερωτήσεις που γίνονταν από την έμπειρη εκφωνήτρια.