Οι μαθητές της Α’ Λυκείου στην 114 Πτέρυγα Μάχης της Πολεμικής Αεροπορίας

Οι μαθητές της Α’ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2020 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην 414 Πτέρυγα Μάχης της Πολεμικής Αεροπορίας, στην Τανάγρα.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της ενημέρωσης των μαθητών για θέματα που σχετίζονται με τα μαθήματα της Φυσικής, της Χημείας, των Μαθηματικών και του Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν παρουσίαση για την ιστορία της μονάδας, τη λειτουργία του εξομοιωτή πτήσης, πήραν πληροφορίες για τη συντήρηση των σκαφών, και ενημερώθηκαν για τις ειδικότητες του στρατιωτικού και πολιτικού προσωπικού που απασχολούνται στην Πτέρυγα Μάχης.

Ιδιαίτερη εμπειρία κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η στιγμή που ξεναγήθηκαν στον χώρο παρατήρησης της απογείωσης των αεροσκαφών.