Οι μαθητές της α’ και β΄ Γυμνασίου στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας

Οι μαθητές της α΄ και β΄ Γυμνασίου του Σχολείου μας την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2019 συμμετείχαν σε εκπαιδευτική επίσκεψη στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες στο σύνολό τους είχαν την ευκαιρία να βιώσουν μια μέρα εξερεύνησης, εκπαίδευσης και παιχνιδιού στο βουνό.

Ο πανάρχαιος εθνικός δρυμός της Πάρνηθας αποτελεί έναν φυσικό παράδεισο που είναι ενταγμένος στο δίκτυο NATURA 2000 και δίνει την ευκαιρία κάθε μαθητής να ενισχύσει τις βιωματικές του γνώσεις με άμεσο και ευχάριστο τρόπο.

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής εκδρομής οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους κανόνες συμπεριφοράς στο βουνό, για τον σεβασμό που οφείλουμε να επιδεικνύουμε απέναντι στο οικοσύστημα αλλά και για το πόσο σπουδαία είναι η ομαδικότητα όταν βρισκόμαστε στη φύση.