Οι μαθητές της Α’ Δημοτικού γιορτάζουν την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού γιόρτασαν την Ημέρα Αθλητισμού στις 4 Οκτωβρίου 2023. Στον προαύλιο χώρο του Σχολείου μας οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής οργάνωσαν πρόγραμμα με πολλές δραστηριότητες και  στην τάξη οι δασκάλες σχεδιάσαν ένα πρόγραμμα που στόχο είχε να γνωρίσουν τα παιδιά τα οφέλη της σωματικής άσκησης στη ζωή του ανθρώπου, να ψυχαγωγηθούν με χορό, τραγούδι και ζωγραφική  σχετικά με το θέμα της ημέρας και τέλος να κάνουν μια δημιουργική εργασία ομαδοσυνεργατικά. Έτσι προέκυψε ένα ετήσιο ημερολόγιο του τμήματος με εικονογράφηση των παιδιών. Πηγή έμπνευσης αποτέλεσε το τραγούδι «Δώδεκα μήνες Αθλητές » από τη συλλογή τραγουδιών της Λιλιπούπολης, σε στίχους της Μαριανίνας Κριεζή και σε μουσική του Δημήτρη Μαραγκόπουλου.