Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Λυκείου την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη συνοδεία των καθηγητών τους, στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος».

Αρχικά ξεναγήθηκαν στο εντυπωσιακό «Το Πάρκο της Επιστήμης. Ο Αρχιμήδης στο Planet Physics» και περιηγήθηκαν σε εκθέματα εμπνευσμένα από τις εφευρέσεις του Αρχιμήδη, τις μηχανές της αρχαιότητας και τους νόμους της Φυσικής.

Στη συνέχεια πραγματοποίησαν στη «Θόλο» διαδραστική περιήγηση στην Ακρόπολη της εποχής του Περικλή. Τα παιδιά «ταξίδεψαν» στην Αθήνα του 5ου αιώνα π.Χ., είδαν να ανασυντίθεται μπροστά τους όλα τα κτήρια που βρίσκονταν στον «Ιερό Βράχο» στην πραγματική τους κλίμακα και τις διαστάσεις. Είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα πιο περίπλοκα, από αρχιτεκτονικής άποψης, κτήρια της Ακρόπολης, όπως τον Παρθενώνα, το Ερέχθειο, τον Ναό της Απτέρου Νίκης, τα Προπύλαια, αλλά και τα αγάλματα που τα διακοσμούσαν σε 3D και στα φυσικά τους χρώματα, όπως ήταν στην εποχή που δημιουργήθηκαν.