Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βραυρώνας

Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου του Σχολείου μας την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βραυρώνας.

Οι μαθητές κα οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στη νέα μόνιμη έκθεση, στην οποία προβάλλονται σύμφωνα με τις σύγχρονες μουσειολογικές και μουσειογραφικές μεθόδους τα πλούσια και ποικίλα ευρήματα από την ανασκαφή του ιερού της Βραυρώνας καθώς και οι αρχαιότητες από την ευρύτερη περιοχή της Μεσογαίας.

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης παρουσιάστηκε στους μαθητές της Α΄ Λυκείου από την εξαίρετη Αρχαιολόγο κυρία Πέτρου η ιστορία της Βραυρώνας, τα μνημεία του ιερού της Αρτέμιδας και της ευρύτερης περιοχής της Βραυρώνας, οι παραδόσεις που σχετίζονται με την ίδρυση του ιερού, η λατρεία και οι ιδιότητες της θεάς και η ιστορία της Μεσογαίας μέσα από την παρουσίαση των ανασκαφικών ερευνών.