Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου στην 114 Πτέρυγα Μάχης της Πολεμικής Αεροπορίας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες από την Α΄ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην 114 Πτέρυγα Μάχης της Πολεμικής Αεροπορίας στην Τανάγρα.

Οι μαθητές του Σχολείου μας παρακολούθησαν παρουσίαση που περιλάμβανε την ιστορία της μονάδας, τη λειτουργία του εξομοιωτή πτήσης, πληροφορίες για τη συντήρηση των σκαφών καθώς και αναφορά στις ειδικότητες στρατιωτικού και πολιτικού προσωπικού που απασχολούνται.

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μεταβούν στον χώρο παρατήρησης και απογείωσης των αεροσκαφών όπου εντυπωσιάστηκαν από τη διαδικασία, βλέποντας Mirage και Rafale.

Ευχαριστούμε θερμά τόσο τον Διοικητή όσο και τους Ιπτάμενους Αξιωματικούς για τη θερμή υποδοχή και φιλοξενία των μαθητών και των μαθητριών μας.