Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού στο Ευρωπαϊκό Μουσείο Άρτου

Οι μικροί μαθητές της Α΄ Δημοτικού την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2022 επισκέφτηκαν το Ευρωπαϊκό Μουσείο Άρτου και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Καλλιέργεια Γης – Ψωμί».

Τα παιδιά κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης πήραν πληροφορίες για τη δύσκολη καθημερινότητα των προγόνων τους που η εξασφάλιση της τροφής τους είχε άμεση εξάρτηση με την επιβίωσή τους. Έμαθαν για  τη σπορά, το αλέτρι, γύρισαν τον χειρόμυλο, έριξαν σιτάρι και είδαν πώς δημιουργείται το αλεύρι, το βασικό στοιχείο για «τον άρτο τον επιούσιο».

Στη συνέχεια, οι μαθητές μας διάλεξαν από το πλήθος εκθεμάτων κεντημένου ψωμιού της μόνιμης έκθεσης του Μουσείου ποια σχέδια ήθελαν να πλάσουν. Τέλος, διακόσμησαν τα χειροποίητα έργα από ζυμάρι που δημιούργησαν και τα πήραν μαζί τους στο τέλος της επίσκεψης!