Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού στο Βοτανικό Πάρκο Αττικής

Την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης επισκέφθηκαν το Βοτανικό Πάρκο Αττικής στο Κορωπί και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Βιωματικός περίπατος».

Μέσα σε ένα ειδικά σχεδιασμένο φυσικό περιβάλλον γεμάτο λουλούδια και δέντρα, οι μικροί μας μαθητές, αφού πρώτα έμαθαν σημαντικές πληροφορίες για τα φυτά, συνεργάστηκαν ώστε να φέρουν εις πέρας τις «αποστολές» που δημιούργησαν για εκείνους οι υπεύθυνοι του προγράμματος. Καθάρισαν τα δέντρα από τα ζιζάνια και πότισαν τα λουλούδια. Ξεχώρισαν τους σπόρους ανάλογα με το είδος τους και μύρισαν διάφορα αρωματικά φυτά. Παρατήρησαν τα υδρόβια φυτά μέσα σε μια τεχνητή λιμνούλα και μάζεψαν τα απαραίτητα εργαλεία για τη φύτευση και τη φροντίδα των φυτών.

Στο τέλος του προγράμματος, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να φυτέψουν οι ίδιοι το δικό τους κρεμμυδάκι στη προσωπική τους γλαστρούλα, την οποία και πήραν μαζί τους ως ενθύμιο αυτής της γεμάτης μυρωδιές και εικόνες εκδρομής!!