Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού στον Πολυχώρο Μεταίχμιο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης επισκέφθηκαν την Τετάρτη 29 Μαΐου 2019 τον Πολυχώρο Μεταίχμιο για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Παραμυθένια λόγια στο μαντήλι».

Πρόκειται για μια δραματοποιημένη αφήγηση σε ιαμβικό δεκαπεντασύλλαβο με ζωντανή μουσική, βασισμένη στα βιβλία της Αγγελικής Δαρλάση από τη σειρά «Ιστορίες Νεοελληνικής Μυθολογίας».

Το ενδιαφέρον των μαθητών του Σχολείου μας προσέλκυσαν από την πρώτη στιγμή η ζωντανή μουσική, τα παραδοσιακά τραγούδια και τα διαδραστικά παιχνίδια με τους ηθοποιούς κατά τη διάρκεια της παράστασης.

Νεράιδες, μοίρες, γοργόνες και καράβια μας ταξίδεψαν σε άλλες εποχές και σε ιστορίες – θρύλους από την παράδοσή μας που παραμένουν γνωστά έως και σήμερα.

Μετά το τέλος της παράστασης οι μαθητές περιηγήθηκαν στον Εκδοτικό Οίκο, όπου είχαν την ευκαιρία να ξεφυλλίσουν βιβλία της αρέσκειάς τους και να ενημερωθούν για τα βασικά στάδια που ακολουθεί ένα βιβλίο από τη συγγραφή μέχρι και την έκδοσή του.