Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού δημιούργησαν τις σημαίες τους!

Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού τιμώντας την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου και τη γιορτή της Σημαίας δημιούργησαν με τον δικό τους ξεχωριστό τρόπο τις σημαίες τους.

Αφού συζήτησαν για την αξία του εθνικού συμβόλου και ειδικότερα στο συμβολισμό των χρωμάτων και των εναλλασσόμενων λωρίδων της ελληνικής σημαίας, είχαν στη διάθεσή τους ό,τι χρειαζόταν για να συνθέσουν τις δικές τους σημαίες με χαρτοταινίες διαφορετικού μήκους και σχήματος παρατηρώντας την ελληνική σημαία της θάλασσας.

Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό! Οι αυτοσχέδιες σημαίες κοσμούν τις σχολικές αίθουσες των τμημάτων της Α΄ Δημοτικού και γεμίζουν με  χαρά και περηφάνια τους μικρούς δημιουργούς τους και όλους μας καθώς τις αντικρύζουμε.