Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού ανακαλύπτουν το μυστικό της υγείας και της μακροζωίας!

Τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες από την Α΄ Δημοτικού, στο πλαίσιο των εξωσχολικών εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων επισκέφθηκαν συνοδεία των δασκάλων τους τον Πύργο Βασιλίσσης και παρακολούθησαν τη βιωματική δράση «Από την Ελιά… στο Λαδάκι!».

Τα παιδιά μέσα από το πρόγραμμα ανακάλυψαν τα μυστικά της καλής υγείας και της μακροζωίας και ενημερώθηκαν για τις ιδιότητες της ελιάς. Η ελιά αποτελεί το ιερό δέντρο που συμβολίζει την ομορφιά, την ειρήνη, την αφθονία, τη ζωή, την έμπνευση και την υγεία για πολλούς ποιητές και ζωγράφους. Μέσα από αυτούς τους συμβολισμούς οι μαθητές μας αντιλήφθηκαν το θαυματουργή ιστορία της ελιάς από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα, μεταμορφώθηκαν σε μικρούς ελαιουργούς και μέσα από βιωματικές αναπαραστάσεις και θεατρικά παιχνίδια γνώρισαν καλύτερα τον θαυματουργό αυτόν καρπό και τις μοναδικές θεραπευτικές ιδιότητές του.