Οι μαθητές της α΄ Γυμνασίου στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό Μουσείο Θήβας

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Ιστορίας οι μαθητές της α’ Γυμνασίου του Σχολείου μας, την Τετάρτη 20 Νοεμβρίου 2019, επισκέφθηκαν το Ιστορικό-Αρχαιολογικό Μουσείο της Θήβας, μιας πόλης που ιστορικά αποτέλεσε λαμπρό κέντρο του Μυκηναϊκού Πολιτισμού.

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές μας να δουν από  κοντά και να απολαύσουν βιωματικά στοιχεία τέχνης του πολιτισμού αυτού, όπως αγάλματα, αγγεία, κοσμήματα, τοιχογραφίες, και ποικίλα ευρήματα της εποχής.

Η περιήγηση τους χώρους του Μουσείου με την καταρτισμένη ξεναγό ήταν ένα υπέροχο ταξίδι στον χρόνο και έδωσε σε όλους τους μαθητές μια πολύ καλή αίσθηση του μεγαλείου της ανάπτυξης των προγόνων μας.