Οι μαθητές Γερμανικών γιορτάζουν την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Με την πεποίθηση ότι η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για την επίτευξη ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της Ευρώπης, το Τμήμα Γερμανικών του Σχολείου μας γιόρτασε μαζί με τους μαθητές της Στ΄ Δημοτικού την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, που τιμάται σε ετήσια βάση στις 26 Σεπτεμβρίου.

Οι τελειόφοιτοι μαθητές του Δημοτικού δημιούργησαν ένα πολύχρωμο κολάζ σε σχήμα καρδιάς με εκφράσεις και λέξεις στα Γερμανικά τις οποίες είχαν μεταφράσει σε πολλές και διαφορετικές ευρωπαϊκές γλώσσες και διακόσμησαν με αυτό το Αίθριο του Σχολείου μας!

Επιπλέον κόλλησαν στα σκαλοπάτια κάρτες με λέξεις όπως «φιλία», «αγάπη», «φιλοξενία» οι οποίες είχαν μεταφραστεί σε διάφορες ευρωπαϊκές γλώσσες.

Μέσω των συγκεκριμένων δημιουργικών δράσεων οι μαθητές εμπέδωσαν με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο τη σπουδαιότητα της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών.