Οι μαθητές Γαλλικών της β’ Γυμνασίου εκπέμπουν SOS για το περιβάλλον

Οι μαθητές και οι μαθήτριες Γαλλικών του Τμήματος CB2 της β΄ Γυμνασίου εκπέμπουν SOS για ανάγκη προστασίας της φύσης και του περιβάλλοντος.

Τα παιδιά έχοντας ευαισθητοποιηθεί πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα από το μάθημα των Γαλλικών, ερεύνησαν, συζήτησαν, τραγούδησαν στη γαλλική γλώσσα και κατασκεύασαν μια μακέτα, δίνοντας ιδέες για ηθική κατανάλωση.

Οι μαθητές στο σύνολό τους κατέγραψαν σπουδαία μηνύματα όπως: «Μην πετάτε το φαγητό», «Μην αγοράζετε άσκοπα πράγματα», «Αποφεύγετε τα συσκευασμένα προϊόντα», «Προτιμάτε τα τοπικά προϊόντα», «Ανακυκλώστε – Επισκευάστε – Δωρίστε», «Δώστε μια δεύτερη ζωή στα αντικείμενα»!

Κοινή διαπίστωση όλων ήταν η ορθότητα των στίχων που ερμηνεύει η γνωστή Γαλλίδα τραγουδίστρια Zaz: «Μόνοι μας δεν είμαστε παρά μια σταγόνα στον ωκεανό, αν όμως τα χέρια και οι ψυχές όλων ενωθούν, ποιος χειμώνας θα αντισταθεί;».