Οι ήρωες του 1821 μέσα από τα μάτια των μαθητών της Ε΄ Δημοτικού

Η Ελληνική Επανάσταση του 1821 εμπνέει διαχρονικά ανθρώπους σε ολόκληρο τον πλανήτη.

Στόχος μας φέτος , 200 χρόνια μετά , είναι να δούμε τα γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 με καθαρή , ουσιαστική ματιά , ώστε να αντιληφθούμε τη σπουδαιότητα και το μεγαλείο της. Η Ιστορία δεν είναι απλά ένα σχολικό μάθημα, είναι η γνώση του παρελθόντος με στόχο τη δημιουργία ενός καλύτερου μέλλοντος! Τι καλύτερο λοιπόν από το να ταξιδέψουμε δάσκαλοι και μαθητές πίσω στο παρελθόν , να γνωρίσουμε τα πρόσωπα που έγραψαν με τις πράξεις τους την ιστορίας μας, να μάθουμε περισσότερα για αυτούς και να εμπνευστούμε με το παράδειγμά τους!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ Δημοτικού αναζήτησαν πληροφορίες για τους ήρωες του 1821, ξεχώρισαν τις πιο ενδιαφέρουσες για εκείνους κι έπειτα τις παρουσίασαν στους συμμαθητές τους. Το πιο ξεχωριστό σημείο αυτής της δράσης ήταν η στιγμή που εξηγούσε ο καθένας τους λόγους που επέλεξε τον συγκεκριμένο ήρωα. Η στιγμή που συνειδητοποιούσαμε τι είναι αυτό που μας εμπνέει σε εκείνους!