Με επιτυχία η συμμετοχή μαθητών μας στο Moraitis Debate Cup 2021

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η συμμετοχή μαθητών και μαθητριών του Σχολείου μας στο Moraitis Debate Cup που πραγματοποιήθηκε από τις 15 έως τις 17 Ιανουαρίου 2021. Την Εκπαιδευτική Αναγέννηση εκπροσώπησαν τέσσερις ομάδες μαθητών από το Γυμνάσιο που κατά τη διάρκεια της συμμετοχής τους εξάσκησαν την ικανότητά τους στη ρητορική τέχνη και αναμετρήθηκαν με ομάδες μαθητών από άλλα σχολεία. Η χρήση της αγγλικής γλώσσας κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης αποτέλεσε εξαιρετική ευκαιρία για να αποκομίσουν σπουδαία εμπειρία στην τέχνη του πειστικού λόγου.

Στην Ομάδα ΕΑ1 συμμετείχαν οι μαθήτριες Θεοδώρα Πολιτάκου και Δανάη Ρουμελιώτη.

Στην Ομάδα ΕΑ2 συμμετείχαν οι μαθητές Κωνσταντής Αναγνώστου και Μαριέττα Λέκου.

Στην Ομάδα ΕΑ3 έλαβαν μέρος οι μαθήτριες Μαντιάννα Παυλίδη και Γεωργία Σαμαρά.

Την Ομάδα ΕΑ4 αποτελούσαν οι μαθητές Κατερίνα Καραμπέτσου και Σ.Δ.

Οι μαθητές μας στο σύνολό τους κατέκτησαν επάξια την 1η και τη 2η θέση σε κάποιους από τους γύρους του Debate.

Στόχος της Ομάδας Αγγλικής Ρητορικής (Forensics) παραμένει η αποκόμιση πολύτιμων εμπειριών και η ενδυνάμωση του δημόσιου λόγου των μαθητών.

Συγχαρητήρια σε όλους μας τους μαθητές για την εξαίρετη συμμετοχή τους καθώς και στις καθηγήτριες Αγγλικής γλώσσας κυρίες Ευαγγελία Βαρελά, Ιωάννα Τσούρμα και Ελένη Καραγιάννη που ανέλαβαν την προετοιμασία τους και συμμετείχαν και ως κριτές.