Η αίσθηση της ακοής, μια σύγχρονη προσέγγιση

Οι μαθητές του Γυμνασίου και της Α’ Λυκείου του Σχολείου μας παρακολούθησαν την Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2019 στον χώρο του Θεάτρου μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ομιλία του καθηγητή Βιολογίας κύριου Αντώνη Κριμιτζά με θέμα «Η αίσθηση της ακοής, μια σύγχρονη προσέγγιση».
Στην ομιλία παρουσιάστηκε ο μηχανισμός λειτουργίας της ακοής και δόθηκε έμφαση στους κινδύνους για την ακοή από την υψηλή ένταση του ήχου, ιδιαίτερα από συσκευές ακρόασης μουσικής, όπως ipods και κινητά τηλέφωνα.
Οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με τους πιθανούς κινδύνους που ελλοχεύουν για την ακοή τους από μια ευχάριστη κατά τα λοιπά ενασχόληση.
Τέλος, δόθηκαν συμβουλές ορθής χρήσης και επιλογής τόσο συσκευών ακρόασης, όσο και ακουστικών. Στην έρευνα και οργάνωση της ομιλίας συμμετείχε η καθηγήτρια Χημείας κυρία Λεωνή Παναγιωτοπούλου.