Ημερίδα «Videogames και Ασφαλής Χρήση του Διαδικτύου»

Το ιδιαίτερα σημαντικό θέμα της χρήσης ηλεκτρονικών παιχνιδιών σε συνάρτηση με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαθητές και μαθήτριες της Δ’, Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού του Σχολείου μας, στο πλαίσιο της Ημερίδας με θέμα: «Videogames και Ασφαλής Χρήση του Διαδικτύου».

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου και ώρες 14:00-16:00 στο Θέατρο του Σχολείου και οι μαθητές μας θα ενημερωθούν από εξειδικευμένους επαγγελματίες με πολυετή εμπειρία σχετικά με την ορθολογική χρήση τόσο των video games όσο και του διαδικτύου καθώς και για τις συνέπειες της μη ορθολογικής και σκεπτόμενης χρήσης των «έξυπνων» συσκευών νέας τεχνολογίας, που έχουν επηρεάσει τη ζωή μας.

Τα θέματα που θα αναλυθούν κατά τη διάρκεια των εισηγήσεων είναι τα εξής :

«Videogames και ορθολογική χρήση», κος Ανδρέας Δερδεμέζης, CEO Cowboy TVCEO eSports Panathinaikos

«Ασφαλής χρήση του Διαδικτύου», κος Γεώργιος Κορμάς, Ιατρός, Υπεύθυνος Γραμμής Βοήθειας helpline.gr,  Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου

«Ορθολογική χρήση “έξυπνων” συσκευών νέας τεχνολογίας», κος Άρης Λούβρης, Εθνικός Συντονιστής eSafetyLabel.eu (http://internet-safety.sch.gr)