«Επιλογή σπουδών και επαγγέλματος στη νέα εποχή»

Διαδικτυακό σεμινάριο για μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το online Σεμινάριο για τους μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου του Σχολείου μας και τους γονείς τους με θέμα:

«Επιλογή σπουδών και επαγγέλματος τη νέα εποχή»

Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησαν μαθητές και μαθήτριες από το Γυμνάσιο και το Λύκειο του Σχολείου μας και οι γονείς τους, το online σεμινάριο «Επιλογή σπουδών και επαγγέλματος τη νέα εποχή» που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 23 Μαΐου 2020.

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για καίρια ζητήματα που σχετίζονται με τα κριτήρια επιλογής σπουδών, τα λάθη στην επιλογή σπουδών καθώς και το εξεταστικό σύστημα και τις αλλαγές που έχουν γίνει ως προς αυτό.

Επιπλέον, παρουσιάστηκε η νέα υπηρεσία «Οδηγός Σταδιοδρομίας» που παρέχει το Σχολείο μας στην ιστοσελίδα του.

Την εισήγηση πραγματοποίησε ο Σύμβουλος Σταδιοδρομίας – Εκπαιδευτικός Ερευνητής κύριος Στράτος Στρατηγάκης ο οποίος απάντησε σε ερωτήσεις και προβληματισμούς των συμμετεχόντων αναφορικά με τη σπουδαιότητα του επαγγελματικού προσανατολισμού και της ορθής επιλογής σπουδών.