Επίσκεψη στη Νομική Σχολή Αθηνών

Την  Πέμπτη  6 Απριλίου 2023 οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου, που φοιτούν στην κατεύθυνση των Ανθρωπιστικών Σπουδών, επισκέφθηκαν μετά από δικό τους αίτημα και με τη συνοδεία καθηγητών τους τη Νομική Σχολή Αθηνών.

Εκεί είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στους χώρους της σχολής και να συνομιλήσουν με παλιές μαθήτριες του Σχολείου μας, φοιτήτριες σήμερα σε όλα τα έτη της σχολής. Ξεναγήθηκαν, επίσης στον χώρο της βιβλιοθήκης της Σχολής, η οποία στεγάζεται στο ιστορικό κτήριο του Χημείου. Η πιο ενδιαφέρουσα εμπειρία για τους μαθητές μας ήταν ότι παρακολούθησαν, για λίγο, μια παράδοση μαθήματος  Δημοσίου Δικαίου.

Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές μας για την πρωτοβουλία τους αυτή και τους ευχόμαστε του χρόνου να κάθονται ως φοιτητές πια στα έδρανα των Σχολών που θα επιλέξουν.