Εντυπωσιακή συμμετοχή μαθητών μας στο 20ο Φεστιβάλ Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών Α.Σ.Ι.Σ.

Εντυπωσίασε η συμμετοχή των μαθητών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης που έλαβαν μέρος στο 20ο Φεστιβάλ Ελληνικών Παραδοσιακών Χορών Δημοτικών Σχολείων στο πλαίσιο των Αθλητικών Συναντήσεων Ιδιωτικών Σχολείων.

Το φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε στις 18 Μαΐου 2019 στα Εκπαιδευτήρια «Νέα Γενιά Ζηρίδη» και η Χορευτική Ομάδα του Σχολείου μας παρουσίασε παραδοσιακούς χορούς από την περιοχή της Φλώρινας και πιο συγκεκριμένα: Συρτό, αλωνιώτικο, ζάραμο και χασαπιά.

Στη Χορευτική Ομάδα συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες: Μελίτα Δαμάσκου, Αλεξάνδρα Θεοφύλακτου, Δανάη Κουνέλη, Βεατρίκη Λεουτσάκου, Μαυρέττα Λύρα, Ιωάννης Λώτος, Στέλλα Μάγκου, Γρηγόριος Μαλισόβας, Σωτήρης Μαρής, Ευτύχης Μουστακάκης, Σ.Π., Άρτεμις Πράσινου, Μαρία Σταυράκη, Φωτεινή-Δέσποινα Στεφανίδου, Πάολα Παπακωνσταντίνου, Βασίλης-Κίμων Γεωργίου, Κωνσταντίνα Μπαταγκιώνη, Π.Ζ., Πέτρος Αρβανίτης, Χρύσανθος Μπαίρας.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη συμμετοχή τους καθώς και στον Χοροδιδάσκαλο του Σχολείου μας κύριο Δημήτρη Αρβανίτη που συντέλεσε στην άρτια προετοιμασία τους.