Εκπαιδευτική Επίσκεψη της α΄ γυμνασίου στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θήβας

Στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος, την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές της α΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν το αρχαιολογικό Μουσείο Θήβας. Όπως ανέφεραν οι ίδιοι οι μαθητές μας, ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη, καθώς είχαν την ευκαιρία να δουν δια ζώσης εκθέματα τα οποία έχουν μελετήσει και στο μάθημα της Ιστορίας.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης πραγματοποιήθηκε από τις έμπειρες Ξεναγούς, ξενάγηση στο χώρο του Μουσείου όπου τα ίδια τα παιδιά ανέφεραν: «είχαμε την ευκαιρία να δούμε και να επεξεργαστούμε νέες πληροφορίες για διάφορες περιόδους της ζωής στην πόλη-κράτος της Θήβας. Έτσι, παρατηρήσαμε την εξέλιξη της ιστορίας και του πολιτισμού την Αρχαϊκή, τη Ρωμαϊκή και τη Βυζαντινή περίοδο, κάνοντας πολλές ερωτήσεις. Ταυτόχρονα, μας άρεσε διότι παρατηρήσαμε γλυπτά, αγγεία, πολεμικό εξοπλισμό, ψηφιδωτά, νομίσματα, κοσμήματα και πολλά ευρήματα από τα παλαιά χρόνια. Θεωρούμε ότι ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία η οποία ολοκληρώθηκε και με ένα εύγευστο μεσημεριανό σε μια ταβέρνα στην περιοχή. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε για τη δυνατότητα να βρεθούμε εκεί και να πούμε ότι ανυπομονούμε για την  επόμενη εκδρομή μας!», Δέσποινα Σουρή (α΄3 Γυμνασίου)