Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Αφής

Την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2022 οι μαθητές από τα τμήματα ΣΤ1 και ΣΤ2 Δημοτικού στο πλαίσιο των εξωσχολικών – εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων επισκέφτηκαν συνοδεία των δασκάλων τους, το Μουσείο Αφής.

Κατά τη διάρκεια της περιήγησής του στον χώρο του Μουσείου τα παιδιά παρακινήθηκαν να αγγίξουν τα εκθέματα, να τα ψηλαφίσουν, να προβληματιστούν και να αυτενεργήσουν.

Οι μαθητές μας ευαισθητοποιήθηκαν και ενημερώθηκαν για θέματα οπτικής αναπηρίας και βίωσαν τη μοναδική εμπειρία της άμεσης και δημιουργικής επαφής με τα εκθέματα του Μουσείου και κατά συνέπεια με την τέχνη και τον πολιτισμό, μέσω της αίσθησης της αφής.

Η λεκτική περιγραφή, με τη χρήση μάσκας και το κλείσιμο των ματιών κατά τη διάρκεια των διαδραστικών εκπαιδευτικών παιχνιδιών που πραγματοποιήθηκαν έδωσαν στα παιδιά σημαντικές πληροφορίες για την καθημερινότητα, τις δυνατότητες και τις δυσκολίες των ατόμων με οπτική αναπηρία και συνέβαλαν στην καλλιέργεια των εννοιών της αποδοχής της διαφορετικότητας και της συμπερίληψης.