Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Εθνικό Κήπο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Τμημάτων Γ΄3 και Γ΄4 με αφορμή την πρώτη εκπαιδευτική επίσκεψη της τρέχουσας σχολικής χρονιάς είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τον Εθνικό Κήπο, την Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2018.

Στο πλαίσιο της «Μελέτης Περιβάλλοντος» και της «Γλώσσας» στην ενότητα «Συλλογές» , οι μαθητές του Σχολείου μας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της ομάδας «ΔΡΩ», «Εξερευνώ τη φύση – Γη, ο πλανήτης μας» που πραγματοποιήθηκε μέσα στον κήπο.

Τα παιδιά γνώρισαν μερικά από τα μυστικά της φύσης, όπως τη χλωρίδα και την πανίδα του κήπου, εξερεύνησαν και συνέλλεξαν σπάνια ευρήματα που εντόπισαν με τους φακούς, έμαθαν την ιστορία του Εθνικού Κήπου, περπάτησαν, μύρισαν, είδαν, άγγιξαν και ένιωσαν τη φύση στην καρδιά της Αθήνας!