Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Μονή Χρυσοπηγής

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών και συγκεκριμένα στη διδασκαλία της ενότητας «Χριστιανική αρχιτεκτονική-Ναοδομία», οι μαθητές της γ΄ Γυμνασίου του Σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Δευτέρα 21 Μαΐου 2018 την Ιερά Μονή Χρυσοπηγής στο Καπανδρίτι, με τη συνοδεία του καθηγητή Θεολογίας κύριου Γιώργου Σωρανίδη.

Ο ιερομόναχος πατήρ Πολύκαρπος υποδέχθηκε την ομάδα μας με το παραδοσιακό κέρασμα στο αρχονταρίκι, όπου τους έδωσε ιστορικά στοιχεία για την ίδρυση της Μονής. Ακολούθησε μάθημα Χριστιανικής Αρχιτεκτονικής από τον καθηγητή κύριο Σωρανίδη στο εσωτερικό του ναού του μοναστηριού, όπου αναλύθηκαν τα είδη των χριστιανικών ναών, τα μέρη στα οποία χωρίζονται και δόθηκαν στους μαθητές σημαντικά στοιχεία για την αγιογραφία.

Στη συνέχεια, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αθληθούν στο χώρο της κατασκήνωσης της Ιεράς Μονής όπου τους καλοκαιρινούς μήνες φιλοξενούνται παιδιά από την Ελλάδα, καθώς και από εμπόλεμες ζώνες του εξωτερικού.