Εκπαίδευση των οδηγών και συνοδών των σχολικών λεωφορείων του Σχολείου μας στην παροχή πρώτων βοηθειών

Λίγες μέρες πριν από την επίσημη έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς πραγματοποιήθηκε επιμόρφωση στο Θέατρο του Σχολείου μας των οδηγών και των συνοδών των σχολικών λεωφορείων από τον κύριο Βασιλείου Ανδρέα, εκπαιδευτή της εταιρείας Genessol/ Medssol, στην αντιμετώπιση έκτακτων περιστατικών.

Η εκπαίδευσή τους εστιάστηκε κυρίως στα εξής: οξεία έμφραξη του αεραγωγού, αιμορραγία, αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο, ΚΑΡ.ΠΑ παιδιού και ενηλίκου, επιληψία, διαβητικά περιστατικά, αναφυλαξία. Επίσης, διδάχτηκαν τη χρήση του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή, τον τρόπο του πώς ζητάμε βοήθεια και την πλάγια θέση ασφαλείας.

Τέλος, συζητήθηκαν γενικότερα θέματα ασφάλειας στη συνοδεία μαθητών.