Δωρεάν σεμινάριο για μαθητές και γονείς «Τα δεδομένα της Αγοράς Εργασίας»

Στο πλαίσιο της 2ης Ημερίδας Επαγγελματικού Προσανατολισμού που διοργανώνει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, με την υποστήριξη της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, διοργανώνεται το Σάββατο 21 Απριλίου 2018, στις 10:00 π.μ. στο Θέατρο των Εκπαιδευτηρίων, ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον δωρεάν σεμινάριο που απευθύνεται σε γονείς και μαθητές

Έχοντας ως θέμα «Τα δεδομένα της Αγοράς Εργασίας» οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα τεκταινόμενα του σύγχρονου επαγγελματικού περιβάλλοντος και να προσεγγίσουν σημαντικές θεματικές που απασχολούν τόσο τους γονείς όσο και τους μαθητές, όπως :

• Οι τάσεις στην αγορά εργασίας, οι προοπτικές απασχόλησης και τα επαγγέλματα του μέλλοντος στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.
  • Οι παράγοντες διαμόρφωσης της επαγγελματικής ταυτότητας του παιδιού.
  • Ο ρόλος της οικογένειας στην επαγγελματική ταυτότητα του παιδιού.
  • Πώς να αναπτύξουμε τους αυθεντικούς ηγέτες του αύριο.
  • Πώς λειτουργούν οι οικογενειακές επιχειρήσεις και ποιοι παράγοντες καθορίζουν την επιτυχία μέσα σε αυτές.
  • Πώς λειτουργούν οι πολυεθνικές επιχειρήσεις και ποιοι παράγοντες καθορίζουν την επιτυχία μέσα σε αυτές.
  • Ποιες είναι οι προδιαγραφές επιτυχίας στο ελεύθερο επάγγελμα.

Την εισήγηση του Σεμιναρίου θα πραγματοποιήσει η κυρία Γεωργία Δημακογιάννη, πτυχιούχος Διαφήμισης από το Eurocenter College και Οικονομικών από το Αμερικάνικο Κολλέγιο Ελλάδας (Deree) ενώ κατέχει Μεταπτυχιακό Τίτλο στην Ψυχολογία Οργανισμών (EMCCC) από το INSEAD Γαλλίας. Επιπλέον, είναι Πιστοποιημένη  στα Διεθνή Ερωτηματολόγια ΜΒΤΙ, στα Business ερωτηματολόγια του KDVI institute του Λονδίνου και Coach από το ICF του Λονδίνου. Τέλος, βρίσκεται προς την ολοκλήρωση δεύτερου τίτλου Μεταπτυχιακών σπουδών στη Συμβουλευτική Ψυχολογία και Ψυχοθεραπεία από το Αμερικάνικο Κολλέγιο Ελλάδας (Deree). Η μεταπτυχιακή διατριβή της με τίτλο: Δόμηση και Αποδόμηση Elite Ελλήνων Ποδοσφαιριστών μετά τη συνταξιοδότηση, έλαβε διάκριση από το πανεπιστήμιο INSEAD. Εργάστηκε για περισσότερο από 30 χρόνια στο χώρο της Διαφήμισης, Επικοινωνίας και Marketing σε πολυεθνικές εταιρίες με κυριότερες τη Unilever και τη Vodafone καθώς και σε οικογενειακές  επιχειρήσεις ενώ τα τελευταία χρόνια έχει αφιερωθεί στη Συμβουλευτική και στο Coaching Επιχειρήσεων Παιδιών και Εφήβων με κύριο σκοπό της να εκπληρώσει το όραμα της, να συμβάλλει στην υγιή ανάπτυξη της επιχειρηματικής δράσης στην Ελλάδα.

Η διοργάνωση και η πραγματοποίηση του Σεμιναρίου αποτελεί μια πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στο πλαίσιο της ευρύτερης προσφοράς του προς τους μαθητές και τους γονείς του Σχολείου.