Συμμετοχή μαθητών μας και υποτροφίες για το 32ο Harvard Model Congress Europe

Για ακόμα μια χρονιά μαθητές από την Α΄ και Β΄ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης έδωσαν δυναμικό παρών στο 32ο Harvard Model Congress Europe που πραγματοποιήθηκε στη Μαδρίτη από τις 15 έως τις 18 Μαρτίου 2019. Αξίζει να σημειωθεί ότι, για τη συμμετοχή τους στη φετινή διοργάνωση, οι μαθητές μας Ιωάννης Αγγέλικας και Χριστόφορος Δάβρης έλαβαν πλήρη υποτροφία και οι μαθητές μας Κυριάκος Γλύκος και Μαρία-Χριστίνα Δουρίδα έλαβαν μερική υποτροφία από τη διοργανώτρια επιτροπή των φοιτητών του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ. Οι υπότροφοι είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους διοργανωτές στο πλαίσιο δείπνου που διοργανώθηκε στο περιθώριο του Συνεδρίου προς τιμήν τους.

Οι μαθητές μας, πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις, εκπροσώπησαν επάξια χώρες όπως το Ισραήλ και τη Μεγάλη Βρετανία αλλά και σημαντικές προσωπικότητες παγκόσμιας εμβέλειας, τόσο σε διεθνείς οργανισμούς όσο και σε επιτροπές του αμερικανικού Κογκρέσου.

Στις επιτροπές του Harvard Model Congress Europe 2019 συμμετείχαν στο πλαίσιο της διοργάνωσης, οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες:

Κυριάκος Γλύκος (Α’ Λυκείου):  Ευρωπαϊκή Επιτροπή

Χριστόφορος Δάβρης (Α’ Λυκείου): Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών Η.Π.Α.

Μαρία-Χριστίνα Δουρίδα (Α’ Λυκείου): Βρετανική Βουλή των Κοινοτήτων

Αλεξάνδρα Ζουρδούμη (Α’ Λυκείου): Επιτροπή Υγείας, Παιδείας, Εργασίας και Πρόνοιας Γερουσίας Η.Π.Α.

Δημήτριος Κατσαούνος (Α’ Λυκείου): Επιτροπή Επιστημών, Διαστήματος και Τεχνολογίας Βουλής Αντιπροσώπων Η.Π.Α.

Μαρία-Ευρυδίκη Κανελλοπούλου (Α’ Λυκείου): Επιτροπή Εξωτερικών Σχέσεων Γερουσίας Η.Π.Α.

Μάρθα Πίσχου (Α’ Λυκείου): Επιτροπή Υγείας, Παιδείας, Εργασίας και Πρόνοιας Γερουσίας Η.Π.Α.

Ιωάννης Αγγέλικας (Β’ Λυκείου): Δικαστική Επιτροπή Γερουσίας Η.Π.Α.

Χρυσάνθη Τζανέτου (Β’ Λυκείου): Ιστορική Επιτροπή Κρίσεων

Τους μαθητές προετοίμασε η κυρία Καλλιόπη-Ηλιάνα Θερμού Δικηγόρος, MSc Πολιτική Επιστήμη, και τους συνόδευσαν οι καθηγητές του σχολείου κκ. Αντώνιος Ασημομύτης και Χαρά Νικηφορίδου.

Συγχαρητήρια σε όλους για τη συμμετοχή τους και την εξαίρετη παρουσία τους στη διοργάνωση.