Δράση για τη στοματική υγιεινή στο Νηπιαγωγείο

Το Νηπιαγωγείο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης επισκέφθηκε την Τρίτη 21 Ιανουαρίου 2020 η Οδοντίατρος για Παιδιά, κυρία Βέρα Μπάκαλα. Οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Προνηπιαγωγείου του Σχολείου μας ευαισθητοποιήθηκαν σε σχέση με τη στοματική υγιεινή μέσω μιας παρουσίασης που παρουσίαζε με παιγνιώδη τρόπο πώς μπορούμε να φροντίσουμε τα δόντια μας.

Καθώς το βούρτσισμα των δοντιών είναι ενταγμένο στο καθημερινό πρόγραμμα των παιδιών του Νηπιαγωγείου μας κατά τη διάρκεια της σχολικής τους ημέρας, ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο να τα εκπαιδεύσουμε στη σωστή διαδικασία και να τα ενθαρρύνουμε για άλλη μια φορά σε θέματα που σχετίζονται με τη φροντίδα του εαυτού τους.

Μετά το τέλος της παρουσίασης ακολούθησε προαιρετική ατομική εξέταση που πραγματοποιήθηκε στο επίπεδο της πρόληψης.

Η επίσκεψη από την Παιδοδοντίατρο αποτελεί μια δράση του Προγράμματος «Αγωγή Υγείας» που εκπονείται σε ετήσια βάση στη βαθμίδα του Νηπιαγωγείου.