Διαδικτυακό σεμινάριο για τους γονείς των μαθητών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης. Οικογένεια: Ενισχύοντας τους δεσμούς και την ψυχική ανθεκτικότητα σε εποχές κρίσης

Οι πρωτοφανείς συνθήκες που βίωσε η ανθρωπότητα σε παγκόσμιο επίπεδο λόγω της πανδημίας του νέου κορονοϊού – COVID 19 είχαν ορατές και άμεσες συνέπειες σε ολόκληρο το φάσμα της ανθρώπινης ζωής. Η οικογένεια ως ένα ζωντανό σύστημα εντός του οποίου οι σχέσεις συνεχώς μεταλλάσσονται, επηρεάστηκε άμεσα από μια αχαρτογράφητη συνθήκη.

Στο πλαίσιο αυτό η Εκπαιδευτική Αναγέννηση διοργανώνει ένα ενδιαφέρον σεμινάριο μέσω διαδικτύου με θέμα «Οικογένεια: Ενισχύοντας τους δεσμούς και την ψυχική ανθεκτικότητα σε εποχές κρίσης».

Το Σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 30 Μαΐου 2020 στις 11:00 πμ. και οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να θέσουν τις ερωτήσεις και τους προβληματισμούς τους αναφορικά με τη διαχείριση συναισθημάτων που σχετίζονται με την απογοήτευση, τον φόβο, την προσαρμοστικότητα, την υπομονή και την αυτοπειθαρχία.

Την εισήγηση του Σεμιναρίου θα πραγματοποιήσει η Δρ. Άρτεμις Γιώτσα Καθηγήτρια Ψυχολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Το Σεμινάριο απευθύνεται στους γονείς των μαθητών από το σύνολο των βαθμίδων του Σχολείου.