Διαδικτυακή Συνάντηση των μαθητών του Νηπιαγωγείου μας με τον Πλοίαρχο κύριο Αργύρη Βουρλιώτη

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας τα «Μέσα Μεταφοράς» οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου μας είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν διαδικτυακά με τον κύριο Αργύρη Βουρλιώτη Πλοίαρχο, ο οποίος είναι και μπαμπάς μαθητών του Σχολείου μας.

Ο κος Α. Βουρλιώτης ενημέρωσε τους μικρούς μας μαθητές ότι είναι Καπετάνιος σε εμπορικό πλοίο, υπερωκεάνιο που είναι εν πλω.

Ξεκίνησε το ταξίδι του από την Αυστραλία και χρειάστηκαν δυο εβδομάδες για να προσεγγίσουν τις Φιλιππίνες, ενώ εξήγησε στα παιδιά ότι η διαφορά ώρας είναι 6 ώρες πιο μπροστά σε σχέση με την Ελλάδα.

Στη συνέχεια ο έμπειρος Πλοίαρχος ξενάγησε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας στους χώρους του πλοίου, δείχνοντας την καμπίνα, το γυμναστήριο, τον χώρο αναψυχής με μουσικά όργανα, σκάκι, Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές, την κουζίνα, το μπάνιο και την αποθήκη τροφίμων.

Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από τις λέμβους ανάγκης, τα ολόσωμα σωσίβια και τις σφυρίχτρες που βρίσκονται πάνω τους.

Στη συνέχεια έθεσαν ερωτήσεις στον κο Α. Βουρλιώτη, όπως αν ζαλίζεται με τα ψηλά κύματα και αν έχει δει καρχαρία!

Ήταν μια ομαδική εμπειρία που θα μείνει αξέχαστη!