Διαδικτυακή διάλεξη από το EMBL

Την Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2020 οι μαθητές των Ομίλων Βιολογίας και Χημείας Γυμνασίου και Λυκείου, οι μαθητές των Κατευθύνσεων Υγείας και Ζωής της Β’ και Γ’ Λυκείου καθώς και μαθητές από το Πρόγραμμα GCE παρακολούθησαν διαδικτυακά την ετήσια διάλεξη σε μαθητές του EMBL (European Molecular Biology Laboratory) σε συνεργασία με το ELLS (European Learning Laboratory for the Life Sciences).

Το θέμα της διάλεξης ήταν  “Οι τελευταίες ερευνητικές εξελίξεις στο RNA” και δόθηκε από τον καθηγητή Δρ. Mattias W. Hentze, επικεφαλής Eρευνητή και Διευθυντή του EMBL.

Μαζί με τους μαθητές παρακολούθησαν τη διάλεξη οι Καθηγητές Βιολογίας κυρία Κουμπενά Βαλεντίνα και ο κύριος Κριμιτζάς Αντώνιος καθώς και η καθηγήτρια Χημείας κυρία Παναγιωτοπούλου Λεωνή. Κατά τη διάρκεια της διάλεξης οι μαθητές μας υπέβαλαν ερωτήματα στον ερευνητή.

Την οργάνωση και το συντονισμό της διάλεξης έκανε η κα Κουμπενά Βαλεντίνα.