«Δε μας ανήκει… μας φιλοξενεί!» Δράση της Δ’ Δημοτικού για το περιβάλλον

«Δε μας ανήκει… μας φιλοξενεί!». Με αυτό το μήνυμα έκλεινε η παρουσίαση PowerPoint μαθητριών της Δ’ Δημοτικού, οι οποίες ορμώμενες από την 4η ενότητα του βιβλίου της Γλώσσας με θέμα «Εμένα με νοιάζει» και το κείμενο «Στάση βροχοσταλίδων», ετοίμασαν μετά από δική τους πρωτοβουλία τη σχετική παρουσίαση.

Τα θέματα που θίχτηκαν αφορούσαν σε αρνητικά και επιβαρυντικά αποτελέσματα ανθρώπινων δραστηριοτήτων προς το περιβάλλον, όπως η αύξηση της θερμοκρασίας, η τρύπα του όζοντος, οι πετρελαιοκηλίδες, οι πυρκαγιές.

Η προετοιμασία της εργασίας πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο με στόχους πολλαπλούς, την άρτια επιλογή εικόνων και λεζάντων καθώς και τη συνολική αισθητική που πρέπει να έχει μια παρουσίαση. Στη συνέχεια έγιναν πρόβες δίνοντας έμφαση στον τρόπο παρουσίασης του θέματος μπροστά σε κοινό.

Η δράση ολοκληρώθηκε με την ανάδειξη της πρωτοβουλίας των μαθητριών σε διάφορα τμήματα, οι οποίες διαφοροποίησαν, μάλιστα, κατάλληλα τα λόγια τους βάσει της ηλικιακής ομάδας των ακροατών.