Βραβείο Καλύτερου Δικηγόρου και εξαίρετη συμμετοχή των μαθητών μας στον Β’ Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εικονικών Δικών «Πρωταγόρας»

Εξαιρετική ήταν η συμμετοχή μαθητών και μαθητριών της Α’ και Β’ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στον Β’ Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εικονικών Δικών «Πρωταγόρας» που πραγματοποιήθηκε στις 22 και 23 Φεβρουαρίου 2020. Ιδιαίτερα σημαντική ήταν και η διάκριση του μαθητή της Α’ Λυκείου Παναγιώτη Διαμαντή, στον οποίο απονεμήθηκε το Βραβείο Καλύτερου Δικηγόρου στον τέταρτο γύρο

Ο Β΄ Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εικονικών Δικών «Πρωταγόρας» που διοργανώνεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας από τον  οργανισμό afixis.org, είναι μια πρωτοβουλία νέων επιστημόνων που όχι μόνο οραματίζονται, αλλά και υλοποιούν ποικίλες δράσεις με στόχο τον εμπλουτισμό και τη βελτίωση της εκπαίδευσης.

Οι Εικονικές Δίκες «Πρωταγόρας» αποτελούν προσομοίωση του συστήματος απονομής Δικαιοσύνης προσαρμοσμένου σε επίπεδο Γυμνασίου και Λυκείου· οι μαθητές-συμμετέχοντες καλούνται να επιχειρηματολογήσουν σε ρόλο δικηγόρων και μαρτύρων προσπαθώντας να πείσουν ένα άκρως απαιτητικό Προεδρείο αποτελούμενο από τον Πρόεδρο του Δικαστηρίου, δύο Παρέδρους και τον Εισαγγελέα. Συζητούν και ανταποκρίνονται σε πραγματικές υποθέσεις που απασχόλησαν τη Δικαιοσύνη ανά τον κόσμο, αποφαίνονται για ζητήματα που διχάζουν την κοινή γνώμη και, κυρίως, αναλαμβάνουν την υπεράσπιση ή την κατηγορία βιώνοντας την Ισονομία ως βασική αρχή της Δημοκρατίας και το δικαίωμα του καθενός να υπερασπίζεται τις θέσεις του σύμφωνα με το Νόμο.

Καθεμιά από τις έξι ομάδες που εκπροσώπησαν το Σχολείο μας αγωνίστηκε τρεις φορές σε θεματολογία που φέτος αφορούσε τον τρόπο αξιολόγησης των μαθητών, την αξιολόγηση των πολιτών μέσω της τεχνολογίας, την αναγκαιότητα του εμβολιασμού κ.ο.κ., παρακολούθησαν αγώνες άλλων ομάδων, συζήτησαν, παθιάστηκαν, χάρηκαν τη συμμετοχή τους!

Οι ομάδες των μαθητών μας διαμορφώθηκαν ως εξής:

Ομάδα 1 – «Πειθία»: Αγγελική Βυτόγιαννη, Παναγιώτης Διαμαντής, Άννα-Μελίνα Κομπατσιάρη, Γεώργιος-Χρήστος Μουσελάς, Νικόλαος Χάνδρος

Ομάδα 2 – «Σοφίσματα»: Λυδία Βορτσέλα, Μαρίνα Βουβάκη, Κασσιανή Γούλα, Παναγιώτα-Μαρία Ζαφειροπούλου, Παναγιώτης Νικολόπουλος

Ομάδα 3 – «Δικαιολογίες»: Κωνσταντίνα Βουβάκη, Κυριάκος Γλύκος, Κωνσταντίνος Γλύκος, Θεώνη Εξαρχέα, Ηλιάνα Παπαδημητρίου

Ομάδα 4 – «Περί Δικαίου»: Σταυρούλα-Ζωή Κουρλαμπά, Ασημίνα Νταή, Βασιλεία Πιτσινέλη, Δέσποινα-Θεοδώρα Σπίνου, Αλέξανδρος Χαλάτσης

Ομάδα 5 – «Δικαίωμα»: Ιωάννης Βασίλαινας, Έλενα Δαβέρου, Δανάη Δημητρέλη, Πέγκυ Κατσίκη, Κωνσταντίνα-Μαρία Ρεκλείτη

Ομάδα 6 – «Δικαιόπολις»: Σοφία Ζησιάδη, Ιουλία Κούμενου, Άλκηστις-Ειρήνη Μεθάνη, Ελένη-Ηλέκτρα Οικονόμου, Δέσποινα Τζιώτζιου

Από την πλευρά των ενηλίκων, γονέων και καθηγητών, το σημαντικότερο ήταν τα χαμογελαστά πρόσωπα των μαθητών και η ευκαιρία διαμόρφωσης αυριανών ενεργών πολιτών, ως μέλημά μας για το μέλλον.

Συγχαίρουμε από καρδιάς τους μαθητές για την τόλμη της δοκιμασίας σε μια νέα δραστηριότητα, που σίγουρα θα έχει συνέχεια, για την ομαδικότητα που επέδειξαν και τη συναγωνιστικότητά τους. Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά τους γονείς τους για την συμπαράσταση και την παρουσία κοντά στα παιδιά τους, και τις καθηγήτριες, κυρίες Άννα Κουρδή, Νικολέττα Κοκοσιούλη και Έλλη Τσενέ για τη μέριμνα και την αρωγή τους σε όλη την προσπάθεια.