Βραβείο για το Γρηγορότερο Αυτοκίνητο στον Κόσμο (Fastest Car Award) στον Παγκόσμιο Τελικό F1 in Schools

Το Βραβείο για το Γρηγορότερο Αυτοκίνητο στον Κόσμο (Fastest Car Award) κατέκτησε η Μαθητική Ομάδα “Arrow Racers της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στον Παγκόσμιο Τελικό F1 in Schools που πραγματοποιήθηκε στο Abu Dhabi.

Την απονομή του Βραβείου στους μαθητές πραγματοποίησε ο πρώην Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Formula 1, Nico Rosberg, ο οποίος συνεχάρη τους μαθητές του Σχολείου μας για την παγκόσμια διάκρισή τους.

Εξαιρετική ήταν και η γενική κατάταξη της Μαθητικής Ομάδας του Σχολείου μας η οποία έλαβε τη 10η θέση ανάμεσα σε πλήθος συμμετοχών από ολόκληρο τον κόσμο.

Οι παγκόσμιες αυτές διακρίσεις αποτελούν το αποτέλεσμα της μεγάλης επιτυχίας που είχαν σημειώσει τα μέλη της “Arrow Racers” έχοντας κατακτήσει στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό την 3η θέση και τα Βραβεία Επιχειρηματικότητας, Μηχανικής, Εκθεσιακού Περιπτέρου και Καλύτερης Κατασκευής Αμαξιδίου.

Ο Εθνικός Συντονιστής του STEM Προγράμματος F1 in Schools σε Ελλάδα και Κύπρο, Δημήτρης Πολυματίδης, δήλωσε για τη μεγάλη επιτυχία της Ομάδας Arrow Racers: «Είναι εντυπωσιακό μια ομάδα μαθητών από την Ελλάδα να κερδίζει το Βραβείο του γρηγορότερου αυτοκινήτου (Fastest Car Award) στους παγκόσμιους τελικούς του F1 in Schools 2019 και να τους απονέμει ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής Nico Rosberg μπροστά σε πολλούς επισήμους, μηχανικούς, οδηγούς και VIP προσκεκλημένους από τη Formula 1».

Την Ομάδα “Arrow Racers” αποτελούν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες:

Βασικά Μέλη: Χρήστος Αντωνόπουλος, Αποστόλης Κανέλλης, Αντώνης Ιωάννου-Σκέντερ, Συμεών Ευσταθίου (1ο ΓΕΛ Πανόραμα Θεσσαλονίκης), Ηλίας Ευσταθίου (1ο ΓΕΛ Πανόραμα Θεσσαλονίκης), Δημήτρης Καλπακίδης (1ο ΓΕΛ Πανόραμα Θεσσαλονίκης).

Αναπληρωματικά Μέλη: Βαγγέλης Αλιφραγκής, Βάγγος Βουλουμάνος, Θανάσης Ζαχαρόπουλος, Μενέλαος Ιωσηφίδης, Βασίλης Κυριάκογλου, Μυρσίνη Μακρή, Άγγελος Μετρίδης, Σάντυ Μεφσούτ, Χρήστος Παπαδημητρίου, Αναστασία Παρασκευοπούλου, Βασίλης Τσάδαρης, Αλέξανδρος Κοντοκωστόπουλος (1ο ΓΕΛ Πανόραμα Θεσσαλονίκης), Βάγια Χατζησυμεών (1ο ΓΕΛ Πανόραμα Θεσσαλονίκης).

Η Ομάδα “Arrow Racers” αποτελεί σύμπραξη μαθητών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης και του 1ου Γενικού Λυκείου Πανοράματος Θεσσαλονίκης.

Τους μαθητές προετοίμασαν οι καθηγητές του Σχολείου μας Δημήτρης Μωραΐτης και Γιάννης Τούντας καθώς και ο απόφοιτος  και επιστημονικός συνεργάτης  μας Στέλιος Αγορόπουλος.

Συγχαρητήρια σε όλους για τη διάκρισή τους και την επιτυχία τους!

Θερμές ευχαριστίες στους Χορηγούς της Μαθητικής Ομάδας “Arrows Racers”, KIA MOTORS, ΜΕΓΑ Α.Ε., VODAFONE by Enter Bright (www.brighttelecom.gr) , DRAWLAB, AUTO VALUE, CLASSTER, TRIDENT CARS καθώς και στον Δωρητή, Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τη στιγμή της απονομής στο παρακάτω βίντεο: