Βιωματικό Πρόγραμμα «Ψωμί και Σιτάρι»

Οι μικροί μαθητές του Προνήπιου του Νηπιαγωγείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, την Τρίτη 30 Οκτωβρίου 2018, το Εκπαιδευτικό Πάρκο «Δρω» και να συμμετέχουν στο Βιωματικό Πρόγραμμα «Ψωμί και Σιτάρι».

Οι μαθητές και οι μαθήτριες στο σύνολό τους γνώρισαν την αξία της σποράς κατά την εποχή του φθινοπώρου, προκειμένου το καλοκαίρι να έχουν ετοιμαστεί τα στάχυα.

Επιπλέον, μίλησαν για τον θερισμό και το αλώνισμα και γνώρισαν παραδοσιακά γεωργικά εργαλεία.

Ξεχωριστή ήταν η στιγμή που όλοι οι μικροί μας μαθητές, έφτιαξα τα δικά τους ατομικά ψωμάκια, ώστε να βιώσουν τη διαδικασία της ζύμωσης, της προετοιμασίας και της παραγωγής.

Η χαρά τους ήταν ιδιαίτερα μεγάλη, όταν το γευστικό τους αποτέλεσμα το πήραν μαζί τους, για να το μοιραστούν με τις οικογένειές τους!