Βιωματική δράση για τα Μέσα Επικοινωνίας

Στα πλαίσια της θεματικής ενότητας «Μέσα Επικοινωνίας» και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Τηλεπικοινωνιών και Κοινωνίας της Πληροφορίας, οι μαθητές του τμήματος Ν2 του Νηπιαγωγείου μας γνώρισαν τρόπους επικοινωνίας από το παρελθόν μέχρι σήμερα!

Οι μικροί μας μαθητές, την Πέμπτη 17 Μαΐου 2018, μετέτρεψαν την τάξη τους σε Μουσείο, εκθέτοντας παλιά τηλέφωνα, τηλεοράσεις, ηλεκτρονικούς υπολογιστές αλλά και ταχυδρομικά περιστέρια, φτιαγμένα από τα ίδια τα παιδιά με χαρτόνι, πηλό και διάφορα άλλα υλικά.

Στη συνέχεια τα παιδιά του τμήματος προσκάλεσαν όλα τους μαθητές του Νηπιαγωγείου μας και τους ξενάγησαν στην τάξη τους, εξηγώντας οι ίδιοι τα μέσα επικοινωνίας του παρελθόντος και πως αυτά λειτουργούσαν.

Η δράση ενθουσίασε όλους τους μαθητές, οι οποίοι γιόρτασαν με βιωματικό και ευχάριστο τρόπο την Παγκόσμια Ημέρα Τηλεπικοινωνιών και Κοινωνίας της Πληροφορίας.