Αγώνες Αντιλογίας από τους μαθητές της α΄ Γυμνασίου

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας και σε συνεργασία με τον Όμιλο Ρητορικής Τέχνης στα Ελληνικά, διοργανώθηκε ο πρώτος Αγώνας Αντιλογίας με θέμα «Η ζωή στην πόλη ή στο χωριό;».

Μαθητές και μαθήτριες της α΄ Γυμνασίου χωρίστηκαν σε ομάδες και επιχειρηματολόγησαν πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Με τον συντονισμό των Φιλολόγων κάθε τμήματος διεξήχθη εποικοδομητικός διάλογος και οι μαθητές – πέραν εκείνων που αποτέλεσαν τα μέλη των ομάδων-  λειτούργησαν ως κριτές του αγώνα. Το όφελος από τη συμμετοχή των παιδιών στη συγκεκριμένη δράση ήταν πολλαπλό. Τα παιδιά έκαναν έρευνα για το θέμα, οργάνωσαν τις ιδέες τους, συντονίστηκαν, ασκήθηκαν στον δημόσιο λόγο και καλλιέργησαν την ενεργητική ακρόαση.

Συγχαρητήρια στους οργανωτές και στους συμμετέχοντες και καλή συνέχεια με ανάλογες δράσεις, που συμβάλλουν ποικιλότροπα στην καλλιέργεια των παιδιών.