Ένα εργαστήριο λογοτεχνίας μέσα στην τάξη!

Οι μαθητές της γ’ γυμνασίου μετέτρεψαν την τάξη τους ένα λογοτεχνικό εργαστήριο. Στο πλαίσιο διδασκαλίας της Δημοτικής ποίησης οι μαθητές διδάχτηκαν τα δημοτικά τραγούδια: Του Γιοφυριού της Άρτας και Του νεκρού αδελφού. Η διδακτική προσέγγιση που αξιοποιήθηκε στόχευε να εμπλακούν δημιουργικά οι μαθητές στην παραγωγή της σχολικής γνώσης, να αποκτήσουν κεντρικό και ουσιαστικό ρόλο στη διαδικασία της μάθησης, να αλληλοεπιδράσουν και να συμμετέχουν σε ομάδες αξιοποιώντας τον υπάρχοντα σχολικό χρόνο και χώρο.

Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τη λαϊκή παράδοση και τις λαϊκές δοξασίες, εντόπισαν τα παραμυθικά στοιχεία, ανέδειξαν την κλιμάκωση των συναισθημάτων των πρωταγωνιστών, απέκτησαν γνώσεις για τη θέση του άνδρα και της γυναίκας στη δημοτική ποίηση. Το πιο σημαντικό από όλα είναι ότι απόλαυσαν το μάθημα της λογοτεχνίας.