“Ταξιδεύοντας” στην Ελλάδα (Δ’ Δημοτικού)

Στο πλαίσιο του μαθήματος Γεωγραφία – Μελέτη Περιβάλλοντος οι μαθητές της Δ΄ Δημοτικού μελετούν την Ελλάδα ανά γεωγραφικό διαμέρισμα μέσω μιας διαδραστικής και βιωματικής διαδικασίας, η οποία εκτός από τα πολιτικά και γεωμορφολογικά στοιχεία ανά νομό – περιφέρεια δίνει και άλλες σημαντικές πληροφορίες ιστορικού, περιβαλλοντικού, τουριστικού και πλουτοπαραγωγικού ενδιαφέροντος.

Οι μαθητές καλούνται να διαμορφώσουν και να συνθέσουν έναν χάρτη δημιουργώντας ένα κολάζ εικόνων με λεζάντες και μέσω της συγκεκριμένης διαδικασίας μελετούν και αφομοιώνουν βασικά στοιχεία του κάθε γεωγραφικού διαμερίσματος.

Ένα «ταξίδι» στην Ελλάδα με δημιουργική και βιωματική προσέγγιση που δημιουργεί τα απαραίτητα ερεθίσματα στους μαθητές να απορροφήσουν και να κάνουν «κτήμα» τους γνώσεις για τις γεωγραφικές και περιβαλλοντικές ιδιότητες της χώρας μας.