Μαθήτριά μας προλογίζει την παρουσίαση του βιβλίου του καθηγητή Δημήτρη Νανόπουλου

Η μαθήτρια της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Βαρβάρα Τσεκούρα (α΄ Γυμνασίου) προλόγισε την παρουσίαση του βιβλίου «Στον τρίτο βράχο από τον ήλιο» του διακεκριμένου καθηγητή Φυσικής κύριου Δημητρίου Νανόπουλου. Η παρουσίαση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της βραδιάς αφιερωμένης στον κορυφαίο και διεθνούς βεληνεκούς επιστήμονα, που διοργανώθηκε στο Ίδρυμα Ευγενίδου «Πλανητάριο» την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2016.

Ο Δημήτρης Νανόπουλος είναι διακεκριμένος καθηγητής Φυσικής του Texas A & M University και εθνικός μας εκπρόσωπος στο Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών Ευρώπης (CERN), στη Γενεύη της Ελβετίας. Επί σειρά ετών ανήκε στο ανώτερο ερευνητικό προσωπικό του Κέντρου. Διετέλεσε ερευνητής στην École Normale Supérieure (στο Παρίσι) και στο Πανεπιστήμιο Χάρβαρντ των ΗΠΑ. Είναι διευθυντής του Κέντρου Αστροσωματιδιακής Φυσικής του Κέντρου Προχωρημένων Ερευνών (HARC), στο Χιούστον, Τέξας, όπου διευθύνει ερευνητικό τμήμα του World Laboratory, που εδρεύει στη Λωζάνη.