Κύπελλο και πρόκριση στους Βαλκανικούς Αγώνες Ιστιοπλοΐας

Μεγάλες διακρίσεις στην Ιστιοπλοΐα σημειώνει ο μαθητής της Ε΄ Δημοτικού του Σχολείου μας Ιάσων Βαλιάδης, ο οποίος ασχολείται συστηματικά με το άθλημα από μικρή ηλικία.

Ο Ιάσων κατέκτησε την 1η θέση (κύπελλο) ανάμεσα σε 250 σκάφη από όλη την Ελλάδα, στο Πανελλήνιο Κύπελλο Ιστιοπλοΐας (κατηγορία U12 optimist) για παιδιά κάτω των 12 ετών, το οποίο πραγματοποιήθηκε στην Καλαμάτα από τις 25 έως τις 29 Ιουνίου 2016.

Επίσης, κατέκτησε την 7η θέση ανάμεσα σε 240 σκάφη από όλη την Ελλάδα, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας (κατηγορία optimist) U16 για παιδιά κάτω των 16 ετών, το οποίο πραγματοποιήθηκε στη Χίο από τις 18 έως τις 21 Ιουνίου 2016.

Έτσι, ο Ιάσων κατάφερε να προκριθεί για να λάβει μέρος ως μέλος της Εθνικής Ομάδας στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας που θα πραγματοποιηθεί το Σεπτέμβριο στην Ελλάδα! Θερμά συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στην προσπάθειά του!